بدون نظر
 
ضرورت شناخت ابعاد فرهنگی قیام گوهرشاد/ ضرورت ثبت و ضبط خاطرات مادر بزرگ‌ها و پدر بزرگ‌ها در ماجرای کشف حجاب
تاریخ انتشار : ۱۳ تیر ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۸ ق.ظ
 
معاون فرهنگی-اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به فرصت‌های فرهنگی موجود در قیام گوهرشاد، گفت: قیام مردم در مسجد گوهرشاد علیه کشف قانون کشف حجاب فرصتی است که باید دلسوزان و فعالان عرصه فرهنگ آن را مورد توجه قرار داده و با تمرکز بر ابعاد مختلف این قیام ارزشمند  از آن بهره‌برداری‌های فرهنگی عظیمی داشته باشند.
به گزارش گوهرشادنیوز، صبح امروز و همزمان با هفته عفاف و حجاب، همایش ویژه فعالان فرهنگی بسیج و آستان قدس با حضور بیش از ۴۰۰نفز از مربیان و سرمربیان نواحی مقاوت بسیج شهرستان مشهد و ۳۰۰ نفر از مسئولین فرهنگی حوزه های مقاومت بسیج خراسان رضوی و جمعی از مبلغان آستان قدس در دو نوبت صبح و ظهر  در حال برگزاری است .
این همایش تعدادی از فعالان و فرهیختگان عرصه فرهنگ به بازخوانی ابعاد مختلف قیام خونین مردم مشهد در مسجد گوهرشاد بر علیه قانون کشف حجاب رضاخانی می‌پردازند.
ضرورت شناخت ابعاد فرهنگی قیام گوهرشاد
وحید جلیلی معاون فرهنگی-اجتماعی شهرداری مشهد در آغاز این همایش با اشاره به فرصت‌های فرهنگی موجود در قیام گوهرشاد، گفت: قیام مردم در مسجد گوهرشاد علیه کشف قانون کشف حجاب فرصتی است که باید دلسوزان و فعالان عرصه فرهنگ آن را مورد توجه قرار داده و با تمرکز بر ابعاد مختلف این قیام ارزشمند  از آن بهره‌برداری‌های فرهنگی عظیمی داشته باشند.
وی با اشاره به مغفول ماندن ابعاد واقعه گوهرشاد از دید مردم تصریح کرد: در حالی که دهها مادر بزرگ و پدر بزرگ خاطرات خوب و ارزشمندی از ماجرای کشف حجاب داشتند اما غفلت و بی همتی ما باعث شد، این فرصت با فوت این عزیزان از بین برود.
دوران هفت ساله دفاع مقدس زنان مقابل فرمان کشف حجاب
معاون فرهنگی-اجتماعی شهرداری مشهد دروان مبارزه مردم مقابل فرمان کشف حجاب را دوره هفت سال دفاع مقدس خواند و اظهار داشت: اگر قدری همت بود امروز باید صدها هزار خاطره پیرامون ایرن قضیه جمع آوری می‌شد چرا که کمتر کسی است که در آن دوران زندگی کرده باشد و از ماجرای قانون کشف حجاب خاطره نداشته باشد.
وحید جلیلی نوشته نشدن این خاطرات را از دست دادن فرصت‌های طلایی دانست و گفت: چه بسا می‌شد فیلم ها، تئاتر‌ها و شعرهایی پیرامون این خاطرات شکل بگیرد که به سبب ثبت نشدن این خاطرات شکل نگرفتند و فرصت سوزی شد و این جای دریغ و افسوس بیشتری دارد.

وی استفاده از این فرصت ها را مبارزه در عرصه جنگ نرم دانست و افزود: در حالی که برخی از ما گمان می کنیم جنگ نرم این است جایی برنامه ای برگزار شود و سخنرانان سطح بالا بیایند و از ما دعوت شود تا بریم و به سخنان پر طمطراق آنها را گوش دهیم، در حالی که انجام کار فرهنگی کنار دست ماست.

ضرورت ثبت و ضبط خاطرات مادر بزرگ‌ها و پدر بزرگ‌ها در واقعه گوهرشاد
معاون فرهنگی-اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به ضبط و ثبت هزار خاطره پیرامون واقعه کشف حجاب گفت: ممکن است این سئول پیش آید که این هزار سوژه و مصاحبه از کجا آمده باید پاسخ داد توجه به معمرین، سالمندان و آنهایی که بالای ۸۰ سال دارند که از دوران کشف حجاب خاطره دارند، می‌تواند راهگشای این قضیه باشد. به واقع هیچ خانواده ایرانی نیست که پیرامون این ماجرا خاطره نداشته باشند.

جلیلی با اشاره به روزی در آمریکا که در آن هر آمریکایی به سراغ فردی بزرگ تر از خودش می رود تا به خاطرات او گوش را ثبت کند، تصریح کرد: در این روز هر آمریکایی به مدت یک ساعت به خاطرات فرد مورد نظر گوش می‌دهد و آن را ثبت می کند بر همین اساس ۱۰۰ هزاران ساعت از تاریخ آمریکا در بانک های اطلاعاتی ثبت شده است.

وی با ابراز تأسف از عدم توجه فعالان فرهنیگی به گنجینه‌های تاریخی کشور، اظهار داشت: همین بی اعتنایی ها باعث شده است دغدغه ما این باشد که در فلان  آشپزخانه سلطنتی فلان کشور قرمه سبزی چگونه طبخ می‌شود. وقتی داستان های خودمان را نمی نویسیم و نمی سازیم مجبوریم اوشین یا یانگوم نگاه کنیم در حالی که خودمان کلی اشین داریم.

فراوانی گنجینه های فرهنگی و ضرورت بهره بردلری از آنها
معاون فرهنگی-اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به «کتاب دا» به عنوان اثر فاخر فرهنگی، اظهار داشت: از این جنس گنجه‌های فرهنگی دوروبر ما زیاد است فقط همت می‌خواهد که کسانی پیدا شوند و چنین کارهایی را به سرانجام برسانند، البته این وظیفه ما فعالان فرهنگی است، باید بچه‌های حلقه های صالحین را برای چنین کارهایی فعال کرد.

وی با اشاره به ۹ هزار شهید استان خراسان رضوی بیان کرد: درباره چند تا از این شهدای والا مقام کتاب نوشته‌ایم  که البته این کم کاری نتیجه استراتژی غلط ماست. چند سال دیگر پدر و مادر شهدا نیستند که ما بخواهیم خاطرات شهدا را بنویسیم.

جلیلی در تعریف فعال فرهنگی گفت: فعال فرهنگی کسی است که توانایی شناسایی فرصت های فرهنگی در مدارس، مساجد و محله ها را داشته باشد، فعال فرهنگی کسی است که بتواند با چشم بصیرت معادن فرهنگی را شناسایی و استخراج کند.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه ماجرای کشف حجاب به عنوان یک موضوع حساس باید مورد توجه فعالان فرهنگی قرار گیرد، تصریح کرد: متآسفانه ما تنها نسبت به تهدیدات حساس هستیم و در بسیاری از مواقع فرصت ها را می سوزانیم و به آدرس های غلط می رویم.

انتهای پیام/
لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بگذار همه‌ی دنیا ارتباطشان را قطع کنند، انزوای آنها چه ضرری به ما میزند؟ گره خوردن زندگی حضرت مریم(س) با داستان کربلا/ نیازمند حمایت مردمی هستیم طرح “سرشماری زنان ایرانی دارای همسر غیرایرانی” در جغتای اجرا می‌شود نوزدهم محرم/ روز حرکت کاروان اسراء کربلا به سوی شام بلوغ اجتماعی نیازمند ممارست است/ لزوم مداخله تخصصی مشاوران برای ازدواج موفق دفاع مقدس فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه نهادینه کرد بانوان در انقلاب و دفاع مقدس نقش آفرین بودند فعالت ۷۰۰ زن کارآفرین در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور تجربه دفاع مقدس نباید از دست رود/ مدافعان حرم از تفکرات اعتقادی‌شان دفاع می‌کنند بدون آموزش نمی توان به وادی امر به معروف ورود پیدا کرد مهارت ارتباطی کودکان عامل مهمی در پیشگری و کاهش ترس از مدرسه/ با شاخه گل و الفاظ مثبت به استقبال کلاس اولی‌ها بروید با کمک قاچاقچیان انسان به میانمار رسیدم/ رسالت فیلمسازان نمایش کشتار و مظلومیت مسلمانان میانماری