به گزارش صبح توس؛ امیر حسین فیروزیان، فرمانده پشتیبانی قرارگاه شمال شرق آجا به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس از تحریریه سایت خبری تحلیلی صبح توس بازدید کرد و در حاشیه این بازدید با خبرنگاران این مجموعه خبری به گفت‌وگو نشست.

 

متن گفت‌وگوی امیر فیروزیان با صبح توس به شرح زیر است:

 

صبح توس: همزمانی ماه محرم و دفاع مقدس برای رزمندگان تداعی کننده خاطرات بسیاری است. برای شما این تلاقی زمانی چه خاطره‌ای را تداعی می‌کند؟

 

امیر فیروزیان: همه سال‌های دفاع دور از مراسمات نبودیم، همه ماه‌های ما ماه محرم بود. در این دوران از نزدیکی با امام حسین(ع) و خاندان اهل بیت(ع) هم استفاده و هم کار راهبری کردیم و به جوانان رزمنده روحیه دادیم.

 

حضور در مراسمات برای رزمندگان بسیار ارزشمند بود و موجب می‌شد پس از عزاداری با انگیزه و روحیه بیشتری بجنگند.

 

 

*اگر فرصت امروز را داشتیم عراق جرات حمله نمی‌کرد

 

صبح توس: برخی‌ سطح دفاع مقدس را در سطح جنگ بین دو کشور پایین می‌آورند، فارغ از هر نوع ایدئولوژی و تفکر معنوی پشت این ماجرا، چه پاسخی برای این افراد دارید؟

 

امیرفیروزیان:  تفکر‌ات و ایدئولوژی افراد در آن زمان و این زمان با هم متفاوت است؛ نمی‌شود تفکرات زمان‌های مختلف را با هم غیاث کرد؛ شاید تفکری که ما امروز داشتیم در آن زمان فرق می‌کرد و شاید هم با فرصتی که اکنون داریم عراق جرات حمله نمی‌کرد و جنگی رخ نمی‌داد.

 

*تا به خودمان آمدیم عهدنامه الجزایر را پاره کردند

 

آن زمان ما تازه انقلاب کرده بودیم، تا آمدیم به خودمان بیاییم یک کشور همسایه قوی در رسانه تصویری‌اش عهدنامه الجزایر را پاره و رسما اعلام می‌کند ما چند روز دیگر در تهران صبحگاه اجرا خواهیم کرد.

 

در این شرایط ما چگونه بنشینیم و هیچ کار نکنیم، اصلا مگر می‌شود؟ لذا نیاز به حرکت همه جانبه بود که این اتفاق افتاد. حس میهن پرستی و تفکرات دینی ما دست به دست هم داد و از نیروهای نظامی تا مردمی جلو عراق را گرفتند وکار بزرگی که امام(ره) انجام داد این بود که روحیه شهادت طلبی نیروها را تقویت کرد.

 

 

 

حتما نیاز بود بجنگیم. بسیج شویم و حتما نیاز بود که به گونه‌ای عمل کنیم که امروز دشمن اقتدار ما را ببیند.

 

*کاری جز دفاع نداشتیم

 

در واقع ما کاری جز دفاع نداشته و با آنکه تجربه‌ای نداشتیم؛ اما توانستیم دشمن را خوار و ذلیل کنیم. امروز این تجربه را بدست آوردیم و به سایرین انتقال می‌دهیم.

 

صبح توس: اگر بخواهیم به دستاورد دفاع مقدس اشاره کنیم؛ از نظر شما مهم ترین و جدی ترین ماه‌حصل این دفاع چه بود؟

 

امیر فیروزیان: ما از جنگ تنها آتش و تلفات آن را می‌بینیم؛ اما در واقع توانستیم دستاوردهای بسیاری از دفاع به دست آوریم. اتحاد و تجربه‌ای که ما امروز داریم بسیار ارزشمند است.

 

ما توانستیم نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را تقویت کنیم. اگر جنگی شود باز همین جوانان پای کار می‌آیند. تمام دنیا تلاش می‌کنند در کشور ما ناامنی ایجاد شود؛ اما چرا نشده است؟ تلاش نیروهای انقلابی و ایمانشان به خدا دشمن را به زمین نشاند.

وظیفه داریم این تحربه را به دیگران منتقل کنیم و کوتاه نیاییم. امروز بحث جنگ سایبری مطرح است. باید مجدانه تلاش کنیم. دوست نداریم با کسی بجنگیم؛ اما در عین حال تلاش می‌کنیم اگر قصد جنگ با ما را داشته باشند با تمام قدرت دفاع کنیم.

 

* صیاد شیرازی فرصت بسیاری برای دانشجویان دانشگاه افسری گذاشت

 

صبح توس: برنامه ارتش برای انتقال تجربیات دفاع مقدس به نسل‌های بعدی چیست؟

 

امیرفیروزیان: ارتش پیش‌بینی این کار را کرده است. سال‌های ۶۲، ۶۳ و ۶۴ که در ارتش بودم، شهید صیاد شیرازی هر عملیاتی که تمام می‌شد بلافاصله تمام نیروهای ستادی‌اش را به دانشگاه افسری می‌آورد و تمام طرح‌های عملیات‌ها را همانجا بین دانشجویان مطرح می‌کرد.

 

ایشان در آن زمان فرمانده نیروی زمینی بودند؛ علی‌رغم گرفتاری‌های بسیاری که داشت حدود دو شبانه‌روز فرصت می‌گذاشت و تجربه طراحان عملیات‌های بزرگ را آنجا مطرح می‌کرد.

 

در دانشگاه افسری نیز واحدهایی در این رابطه وجود دارد که دانشجویان باید آن را بگذرانند. همچنین در بحث معنوی نیز واحد عقیدتی- سیاسی ارتش اقداماتی انجام داده است.

 

همچنین در بحث حفظ آثار تمام فرماندهانی که درگیر عملیات‌ها بودند در هر شهر پایگاهی ایجاد کرده و ضمن اینکه اطلاعات را مکتوب می‌کنند برای اردوهای عملی دانشجویان افسری به مناطق عملیاتی رفته و در آنجا نیز عملیات‌ها را تشریح می‌کنند.

 

*تجربه دفاع مقدس نباید به آسانی از دست رود

 

به هر حال باید تمام تلاش خود را انجام دهیم؛ زیرا تجربه دفاع مقدس سرمایه‌ای است که نباید به آسانی آن را از دست دهیم.

 

صبح توس: در بخش ثبت و ضبط خاطرات رزمندگان و فرماندهان چه برنامه‌ای دارید که مجموع این خاطرات از بین نرود و ماندگار باشد؟

 

امیر فیروزیان: ثبت و ضبط خاطرات رزمندگان اعم از سرباز عادی تا فرماندهان در حال انجام است. مجموعه‌ای فعال و انقلابی وارد این بحث شده‌ و حدود ۷۰ درصد کار انجام شده است.

 

موزه دفاع مقدس نیز در این راستا اقدام موثری است. این موزه در بهترین مکان مشهد در حال احداث است؛ دیر شروع شد؛ اما وضعیت خوب و مکان مناسبی دارد.

 

صبح توس: از شغل نظامی‌گری راضی هستید؟ خانواده با شغل شما چه می‌کنند؟

امیرفیروزیان: کار نظامی‌گری سختی‌های خود را دارد؛ دوری از خانواده و استرس و به سمت گلوله رفتن عقلانی نیست. شاید تا حدودی احساسی هم باشد؛ اما من هر جا شده گفتم از شغلم راضی بوده و هستم.

 

خانواده‌های ما از خود ما نظامی‌ترند. من مدت‌ها در منطقه بودم. در ۱۹ سال متاهلی ۱۱ اسباب کشی داشتم که هشت تا بین استانی بوده است.

 

زندگی نظامی‌گری تنوع بسیاری دارد. سخت است؛ اما راضی هستم.

 

صبح توس: وارد رشته تخصصی‌تان شویم؛ توضیحاتی در رابطه با کار لجستیک دهید.

 

امیر فیروزیان: کار لجستیک همچون کار اطلاعاتی است، زمان جنگ می‌گفتند۱۰ نفر باید پشت پرده باشند که یک نفر جان نثاری کند. در زمان صلح هم فضای لجستیک هست. امروز با این فضای سایبری که آمده من می‌گویم ۱۴ یا حتی ۱۸ نفر باید پشت جبهه کار کنند که یک نفر بخواهد جلو بجنگد.

 

در بحث تعرض که در جنگ‌های نیابتی می‌بینیم می‌طلبد هوشیاری بالا باشد و کار لجستیک انجام شود تا از دشمن عقب نمانیم.

 

صبح توس: شهدای پشتیبانی جنگ چه میزان شناخته شده‌اند و برای شناسایی کار پشتیبانی و شهدایش به مردم چه اقداماتی انجام شده است؟

 

امیرفیروزیان: در این رابطه یادواره‌هایی برگزار شده و اکنون به این نتیجه رسیدند که فرماندهان لجستیک را امتیاز داده و از تجربیاتشان استفاده کنند. همچنین افرادی هستند که مباحث تدارکات و چگونگی آن را جمع‌آوری و در دانشگاه تدریس می‌کنند.

 

به هر حال علم لجستیک علم وسیعی است و می‌توان گفت در تاریخ، جنگ‌هایی قوی‌تر بوده‌اند که علم لجستیک قوی داشته‌اند.

 

تمام هدف ما این است که رزمنده‌ای که جلو کار می‌کند آسیب نبیند در واقع همه این‌ها را لجستیک انجام می‌دهد و وزارت دفاع نیز به جد وارد این موضوع شده است.

 

صبح توس: در رابطه با جنگ اقتصادی و اقتصاد مقاومتی، ارتش به سهم خود چه میزان کمک به اقتصاد داخلی و خرید کالای ایرانی انجام داده است؟

 

امیرفیروزیان: ما چون در لجستیک هستیم کارمان به نوعی تامین نیازهای نیروها است. به همین منظور دستورالعمل‌هایی ابلاغ کرده و اقداماتی انجام داده‌ایم.

 

برای خرید کالای خارجی که نمونه ایرانی داشته باشد ممنوعیت قائل شدیم.

 

در همین راستا مرکز تولید و تهیه قطعات یدکی در تهران به طور سازمانی راه افتاده که در بحث تولید قطعات وارد شده‌ است. مرکز ما با گروهی از سازنده‌های قطعات که علی‌رغم اینکه قطعات خوبی تولید می‌کنند؛ اما وضعیت مالیشان نامناسب است تعامل کرده که اینها در مجموعه خودمان کار کنند.

 

جهاد خودکفایی آغاز شده و ما در بحث تولید سلاح جدید و به روز رسانی سلاح‌های قدیم فعالیت می‌کنیم.

 

صبح توس: سخت‌ترین عملیاتی که گذراندید؟

 

امیرفیروزیان: من خیلی در عملیات‌ها شرکت نداشتم به جهت اینکه لجستیک بودم.ابتدا به عنوان راننده آمبولانس در منطقه حضور یافتم. سال ۶۶ در حمله شیمیایی که به لشکر زاهدان شد در منطقه بودم که بسیاری از نیروهای ما در آنجا آسیب دیدند و به شهادت رسیدند. همچنین در ماجرای سقوط هواپیمای ۳۳۰ که حامل همکاران کادر ما بود ضربه بدی به لشکر وارد شد. این هواپیما از منطقه به زاهدان می‌رفت که در فرودگاه زاهدان سقوط کرد و حدود ۱۲۰ نفر از پرسنل به شهادت رسیدند.

 

در عملیات عید سال ۶۷ و همچنین در عملیات مرصاد نیز که دیگر جنگ تمام شده بود بنده ترکش خوردم.

 

صبح توس: نحوه اعزامتان به جبهه چگونه بود؟

 

امیر فیروزیان: من در مشهد بسیجی بودم. می‌گفتیم نکند جنگ تمام شود و ما نتوانیم جبهه برویم . عصر یک روزی از تقی‌آباد به سمت چهارراه لشکر می‌رفتم. بیمارستان بنت‌الهدی ستاد اعزام به جبهه بود. موتور را نگه داشتیم و رفتیم آنجا. گفتند فردا صبح اعزام است. می‌توانید پرونده بیاورید؟ عصر همان روز با دوستم به بسیج رفتیم که پایگاه تعطیل شده بود. شهید شمسایی در آن زمان به ما قول داد که به جای من تشکیل پرونده دهد. ما صبح فردا ساعت ۹:۳۰ در سرویس نشستیم و به سمت کرمانشاه رفتیم و سپس به جبهه اعزام شدیم.

 

صبح توس: در زمان جنگ دیداری با حضرت امام داشتید؟

 

امیرفیروزیان: زمان دانشگاه افسری سال ۶۲ دانشجویان دیداری با امام(ره) داشتند که من نیز شرکت کردم.

 

پس از آن چون اهل هنر بودم گروه سرودی در دانشکده افسری تشکیل دادیم که با جانبازان بیرون همزمان کار می‌کرد. من سرپرست این گروه بودم. چندین بار در دیدار آیت‌الله خامنه‌ای، رییس جمهور وقت برنامه داشتیم. ایشان یک روز اعلام کرد سرپرست گروه سرود نزد من آید که اگر مشکلی دارند ما خدمت ایشان باشیم. رفتم وزارت دفاع . صحبت کردیم. چند خواسته بسیار بزرگ ما انجام و مشکلات ما سریع حل شد.

 

پیش از خطبه‌های نماز جمعه آیت‌الله خامنه‌ای نیز اجرا داشتیم؛ گفتند پس از اجرا سریع خود را به فرودگاه برسانید. احساس کردیم با هلی کوپتر می‌خواهیم دیدن امام(ره) برویم. خوشحال وسایل خود را برداشته و آماده شدیم؛ اما گفتند دیداری در کار نیست باید به مشهد برویم. سفر خوب و پرخاطره‌ای بود.

 

صبح توس: افرادی که جنگ و جبهه را ندیدند امروز مشتاق دفاع از حریم اهل بیت(ع) هستند. در عراق و سوریه و یمن تلاش می‌کنند خودشان را به یک کاروان برسانند. این پدیده را چگونه تحلیل می‌کنید؟

 

امیرفیروزیان: ما انسان‌ها اختلافمان بر روی تفکرات است. دفاع از سرزمین در بحث مرزهای اعتقادی از روی تفکر است. اگر به این تفکر برسیم که از مرزهای اعتقادی مان دفاع کنیم این ارزشمند است و همه قبول داریم.

 

در مقابل نیروهایی را هم که علیه ما بسیج می‌کنند آن هم با تفکر است. برای دفاع از سوریه و عراق و یمن و سایر کشورهای مسلمان همه باید تلاش کنیم که با کمترین تلفات و آمار شهادت نیروها، پیروز شویم.

 

در همین رابطه ما نام نویسی کردیم که اگر زمانی نیاز به حضور ارتش شد وارد شویم. ثبت نام کرده و آموزش‌های محدود به افراد داده شده است. محدود چون ما به نیروها می‌گوییم فعلا بمانید تا مقام معظم رهبری تکلیف کنند؛ چرا که ما نباید جلوتر از ایشان باشیم.

 

نیروهایمان حتما باید تحت کنترل کار کنند که اگر غیر از این باشد ایراد است.

 

صبح توس: با گذشت بیش از سال‌ها از جنگ تحمیلی پاسخ ارتش به تهدیدات دشمن چیست؟ توهین‌های ترامپ و تهدیدهای اسرائیل را چگونه پاسخ می‌دهید؟

 

امیرفیروزیان: ما از دشمن‌مان انتظار نرمی نداریم. اگر غیر این بگویند باید تعجب کنیم. پای اعتقادتمان ایستاده، در جهت توانمندی خود تلاش می‌کنیم و در صورت لزوم پا در رکاب می‌شویم. خوشبختانه این آمادگی دفاع هم در سپاه و هم ارتش و هم در نیروی انتظامی وجود دارد.

 

گفت‌وگو: سارا آویشی

 

انتهای پیام/