بدون نظر
 
بلوغ اجتماعی نیازمند ممارست است/ لزوم مداخله تخصصی مشاوران برای ازدواج موفق
تاریخ انتشار : ۰۶ مهر ۱۳۹۶ در ۷:۵۸ ق.ظ
 

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور سن مناسب برای دریافت آموزش‌های بلوغ اجتماعی را ۲۰ تا ۲۵ سال عنوان کرد و ابراز داشت: بلوغ اجتماعی نیازمند یک تمرین و ممارست است.
عباسعلی اللهیاری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه برای ازدواج سه پیش‌شرط لازم است گفت: در دوره‌هایی که سازمان نظام روانشناسی با همراهی وزارت ورزش و جوانان برگزار می‌کند بر روی این مؤلفه‌ها تأکید شده است.

وی افزود: اگر این سه پیش‌شرط در زوجین رؤیت نشود با مشکل مواجه خواهند شد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور تصریح کرد: اولین پیش‌شرط داشتن اطلاعات خودشناسی و دیگرشناسی است که موجب می‌شود فرد با شناخت نسبی از خودش استعدادهای درونی‌اش را شناخته و خود را به‌درستی به‌طرف مقابل معرفی کند و بنابر ویژگی‌های شخصیتی‌اش زوج مناسبی پیدا کند.

وی بلوغ اجتماعی را نیازمند آموزش دانست و اظهار داشت: بلوغ اجتماعی یک شخصیت منسجم و پایدار در فرد پدید می‌آورد.

اللهیاری با اشاره به یک فرهنگ غلط در جامعه اظهار داشت: وقتی افراد پختگی لازم را ندارند گفته می‌شود ازدواج راه‌حل این مسئله است اما این بدترین توجیهی است که برای حل مشکل بلوغ اجتماعی می‌توان داشت.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: هر فرد پیش از ازدواج باید ازلحاظ سلامت جسمی، روانی و اجتماعی به آمادگی کافی دست یابد بنابراین بلوغ اجتماعی نیازمند گذراندن دوره‌های آموزشی است.

وی سن مناسب برای دریافت این آموزش‌ها را ۲۰ تا ۲۵ سال عنوان کرد و ابراز داشت: بلوغ اجتماعی نیازمند یک تمرین و ممارست است.

اللهیاری بهترین روش برای رسیدن به بلوغ اجتماعی را ایجاد بحث‌های گروهی در خانواده دانست و اظهار داشت: اگر شخصی بتواند نقطه نظراتش را مطرح کند، انتقاد کرده و پاسخ انتقادها را هم بشنود و به این روش می‌تواند در مقابل افرادی در بیرون از خانواده هم گفت‌وگوی سالم داشته باشد. درواقع بحث‌های گروهی و مشارکتی زمینه بلوغ اجتماعی هستند.

این روانشناس پیش‌شرط سوم برای آمادگی ازدواج را انگیزه ازدواج عنوان کرد و گفت: انگیزه واقعی ازدواج از ۲۰ سالگی به بعد در فرد شکل می‌گیرد و فرد علاقه‌مند به تشکیل خانواده می‌شود اما در جامعه ما به دلایل مختلف این انگیزه به تأخیر افتاده است که مهم‌ترین عامل این بی‌انگیزگی زیر سؤال بردن شخصیت مرد و زن است.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افزود: در خانواده‌ای که شخصیت زن و مرد زیر سؤال می‌رود نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم، فرزندان راغب به تشکیل خانواده شوند؛ چراکه دچار یک ناایمنی روانی شده‌اند،‌بنابراین حق نداریم کلیت شخصیت مرد و زن را به دلایل مختلف موردانتقاد قرار دهیم.

وی مسائل اقتصادی را نیز باعث کاهش انگیزه ازدواج دانست و افزود: پیش از ازدواج لازم است یک مداخله تخصصی برای انتخاب درست در فرد شکل بگیرد، اینکه شخصی بخواهد ازدواج کند بدون اینکه مهارتی در این زمینه داشته باشد به‌هیچ‌وجه قابل‌قبول نیست.

انتهای پیام/ خبرگزاری فارس

لینک کوتاه:

تــوجـه

  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد همین مطلب بنویسید
  • لطفا نظرات خود را به فارسی تایپ نمایید
  • لطفا سعی کنید نظرتان مختصر و مفید باشد
  • به نظرات دیگر کاربران احترام بگذارید

ثبت نظر :


 
 
x
بگذار همه‌ی دنیا ارتباطشان را قطع کنند، انزوای آنها چه ضرری به ما میزند؟ گره خوردن زندگی حضرت مریم(س) با داستان کربلا/ نیازمند حمایت مردمی هستیم طرح “سرشماری زنان ایرانی دارای همسر غیرایرانی” در جغتای اجرا می‌شود نوزدهم محرم/ روز حرکت کاروان اسراء کربلا به سوی شام بلوغ اجتماعی نیازمند ممارست است/ لزوم مداخله تخصصی مشاوران برای ازدواج موفق دفاع مقدس فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه نهادینه کرد بانوان در انقلاب و دفاع مقدس نقش آفرین بودند فعالت ۷۰۰ زن کارآفرین در شهرک ها و نواحی صنعتی کشور تجربه دفاع مقدس نباید از دست رود/ مدافعان حرم از تفکرات اعتقادی‌شان دفاع می‌کنند بدون آموزش نمی توان به وادی امر به معروف ورود پیدا کرد مهارت ارتباطی کودکان عامل مهمی در پیشگری و کاهش ترس از مدرسه/ با شاخه گل و الفاظ مثبت به استقبال کلاس اولی‌ها بروید با کمک قاچاقچیان انسان به میانمار رسیدم/ رسالت فیلمسازان نمایش کشتار و مظلومیت مسلمانان میانماری